DAÜ 601-800 Bandında

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), Times Higher Education (THE) Dünya Üniversiteler Sıralaması'nda 601-800 arası bir sıralamada bulunuyor.

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), Times Higher Education (THE) tarafından yapılan Dünya Üniversiteler Sıralaması'nda 601-800 bandında yer aldı. Bu prestijli sıralamada, dünya genelinde 108 ülkeden 1,904 üniversite yer alıyor. İlk sırayı Oxford Üniversitesi, ikinci sırayı Stanford Üniversitesi ve üçüncü sırayı Massachusetts Institute of Technology elde etti.

DAÜ, 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre %94.65'lik bir yerleşme oranı ile Türkiye Cumhuriyeti'nden elde ettiği en yüksek öğrenci yerleşme sayısını yakalayarak bu başarıya imza attı. THE Dünya Üniversiteler Sıralaması'nda Türkiye üniversiteleri arasında en yüksek üçüncü bandında yer aldı. Bu sıralamada, Koç Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Sabancı Üniversitesi 351-400 bandında yer alırken, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 501-600 bandında yer aldı. DAÜ ise 601-800 bandında üçüncü sırada bulunuyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden (KKTC) sadece iki üniversitenin bu sıralamada yer aldığı göz önüne alındığında, DAÜ'nün KKTC'de her zaman olduğu gibi birinci sırada yer aldığı görülüyor.

DAÜ, THE verilerine göre araştırma kalitesi ve uluslararası görünümde önemli bir başarı elde etti. Araştırma kalitesinde dünya genelinde en iyi 466. üniversite olarak kabul edilen DAÜ, uluslararası görünümde ise dünya genelinde en iyi 322. üniversite olarak yer alıyor. DAÜ'de kaliteli eğitim alan 17 binin üzerinde öğrenci bulunurken, 35 farklı ülkeden akademik personel hizmet vermektedir. DAÜ, Round University Ranking (RUR) dünya üniversiteler sıralamasında da uluslararası öğrenci çeşitliliği alanında 99.417 puanla dünya 8'incisi olmuştu.

daü doğu akdeniz üniversitesi