Kıbrıslı Müzisyen ve Ses Sanatçıları

Şöhret basamaklarına tırmanmış müzisyenler ve ses sanatçıları

1. Eylem Kızıl

Eylem Kızıl

Eylem Kızıl ya da kısaca bilinen ismiyle Eylem (d. 5 Eylül 1984; Londra), İngiltere'de doğup büyüyen, Kıbrıs Türkü şarkıcı ve şarkı sözü yazarıdır.

R&B - pop tarzındaki müziği ve 3 oktavlık vokal yeteneğine sahip olan Eylem, vokal eğitimine “VocalTech” okulunda başladı ve iki yıl BTEC sanat kursunda sahneye çıktı. “Steamy Knights” isimli kız grubuyla çalıştı. 2002 Eurovision yerel finallerinde şarkısı First Night son 8'e kaldı. Black History Month Lewisham'da tiyatro, Western Union kampanyasında fotomodellik, Play Station, Channel 4 ve dünya çapındaki McDonalds reklamlarında, The Streets, Appleton Sisters gibi sanatçıların kliplerinde ve “Son Perde” adlı kısa filmde oyunculuk tecrübesi edindi. Mazes & Wind Chimes: Physical Theatre'da dans yeteneğiyle sahne aldı. "Why Colour?" adlı şiiri 46.000 başvuru arasından seçilerek "Spellbound" adlı yayına dahil edildi. İngiltere'de her sene birden çok yıldızın çıkış yaptığı X-Factor programında 50.000 kişi arasından ilk 50'ye seçildi.

Albümler

Yıl     Albüm

2006     Aman

2008     Bir Sonraki (Next)

2010     2010 İstanbul (single)

2011     Bugün Burda

Ödülleri

 •     Our Future dergisi - En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı Ödülü (2006)
 •     MUYAP - Altın Plak Ödülü (2006)
 •     Kıbrıs Halkın Sesi Gazetesi "En İyiler" Ödülleri - En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı Ödülü (2006)
 •     Kıbrıs Halkın Sesi Gazetesi "En İyiler" Ödülleri - En İyi Kadın Sanatçı Ödülü (2007)
 •     Kıbrıs'ın En İyileri Ödül Töreni - En İyi Albüm Ödülü (2009)

2. Işın Karaca

Işın Karaca

Işın Funda Büyükkaraca ya da sahne adıyla Işın Karaca (d. 7 Mart 1973, Londra), Kıbrıs Türkü şarkıcı.

Londra'da doğan Işın Karaca, öğrencilik yıllarında başladığı müzik hayatını Londra IV King Edward Okulu'nda Tiyatro okurken de sürdürdü.

Albümler

 •     Anadilim Aşk (28 Kasım 2001, Power Records)
 •     İçinde Aşk Var (16 Aralık 2004, İmaj Müzik)
 •     Başka 33/3 (19 Haziran 2006, Seyhan Müzik)
 •     Uyanış (29 Mayıs 2009, Seyhan Müzik)
 •     Arabesque (22 Nisan 2010, Seyhan Müzik)
 •     Arabesque II (7 Temmuz 2011, Seyhan Müzik)
 •     Her Şey Aşktan (8 Mayıs 2013, Seyhan Müzik)
 •     Az Bi Mesafe (4 Haziran 2014, PDND Müzik)
 •     Ey Aşkın Güzel Kızı (3 Şubat 2015, Seyhan Müzik)[18]
 •     Güzelim (17 Haziran 2016, Avrupa Müzik)


Ödüller ve adaylıklar

Yıl     Yarışma     Kategori    

1999     Altın Güvercin Şarkı Yarışması     En İyi Yorumcu     Kazandı

2000     Altın Güvercin Şarkı Yarışması     En İyi Yorumcu     Kazandı

2002     Kral TV Video ve Müzik Ödülleri     En İyi Çıkış Yapan Kadın     Aday Gösterildi

2005     Kral TV Video ve Müzik Ödülleri     En İyi Pop Kadın     Aday Gösterildi

2006     İstanbul Fm Altın Ödül Töreni     En İyi Pop Kadın     Kazandı

2010     İstanbul Fm Altın Ödül Töreni     En İyi Konsept Albüm "Arabesque" için  Kazandı

2011     Kral Müzik Ödülleri     En iyi proje "Arabesque" için   Aday gösterildi

3. Nil Burak

Nil Burak

Pembe Nihal Munsif ya da bilinen sahne adıyla Nil Burak, (27 Nisan 1948, Lefke), Kıbrıs Türkü şarkıcı.

1975 yılında tatil amacıyla Türkiye'ye gelen Nihal Munsif, arkadaşlarıyla birlikte gittiği İstanbul’un o dönemdeki en önemli gece klubü olan Playboy’da, gelen davet üzerine sahneye çıkarak şarkı söylemiştir. Herkesin dikkatini çeken ve çok beğenilen Nihal Munsif’in sahne ismi o gece, Zeki Müren tarafından Nil Burak olarak değiştirilmiştir.

Albümleri (LP,MC,CD)

 •     Nil Burak (1977) (Atlas-1977)
 •     Benim Adım Şarkıcı (Yavuz-1979)
 •     İki Elim Yakanda, Boş Vere Boş Vere (Kervan-1980)
 •     Bizim Diyar (Kervan-1982)
 •     Benim Sevdam (Yaşar-1984)
 •     Zurna Kazım (Göksoy-1988)
 •     Oldu Olacak (Bayar&Foneks-24 Kasım 1989)
 •     İşte Banko (Raks-Temmuz 1992)
 •     Nil Burak'95 Akdeniz Rüzgarı (Göksoy-Ocak 1995)
 •     En İyileriyle Nil Burak (1975-1985) (Ossi-16 Ocak 2008)
 •     Bir Numaramsın (Ossi-16 Ocak 2008)

4. Zeliş Şenol

Zeliş Şenol

Zeliş Şenol ya da bilinen adıyla Zeliş veya Zel (d. 25 Mart, Lefkoşa, Kıbrıs) caz şarkıcısıdır. 2000 yılında Ersen Sururi ile müzik serüvenine başlayan Zeliş, 2003 yılından beri Lefkoşa B.Orkestrasın'da solistlik yapmaktadır. KyproGenia isimli bir grup ile bir dönem çalışmıştır. Sanatçı 2004 yılında Atina'da konser vermiştir. Girne Jazz Festivali 2005'te Grammy Ödüllü Billy Paul'a back vocal'lik yapmıştır. Girne Jazz Festivali 2006'da Billy Cobham ile Girne - İstanbul - Ankara turnelerine katılmıştır. 2007 yılında Berlin'de Europalia Festival'inde konser vermiştir. Yine aynı yıl Q-Jazz ile bir dönem çalışmıştır. Kıbrıs Erovizyon Şarkı Yarışması 2009 için düzenlenen ilk 10 elemelerinde dereceye girmiştir. 2012 yılı itibariyle Salamis Bay Conti Resort Hotel'de performans sergilemektedir.

5. Ziynet Sali

Ziynet Sali

Ziynet Sali (d. 29 Nisan 1975, Girne, KKTC), seslendirdiği şarkılarla ünlenen Kıbrıs Türkü müzisyendir. Türkçe şarkıların yanısıra seslendirdiği Yunanca şarkılarıyla da dikkat çekmiştir.

Uzun yıllar ailesi ile Londra'da yaşamıştır. Küçük yaşta gittiği Manchester'de altı yaşına kadar kalmış, 1981 yılında döndüğü KKTC'de ilk, orta ve lise eğitimini tamamlamıştır. Çocukluğundan beri ilgi duyduğu müzik çalışmalarına ilk adımı lise eğitimi sırasında KKTC Kültür Bakanlığı Klasik Türk müziği korosunda görev alarak atmıştır.

1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı bölümünü kazanarak İstanbul'a gelmiş ve 1999 yılında konservatuvardan dördüncülükle mezun olmuştur. Konservatuvar yıllarında birçok müzikhol ve eğlence yerlerinde sahne almış, bu sıralarda bir arkadaşı aracılığı ile zamanın popüler müzik yapım şirketi Dost Müzik'te çalışmalarda bulunmuştur.

Albümler

 •     Ba-Ba (2001)
 •     Amman Kuzum (2004)
 •     Mor Yıllar (2006)
 •     Herkes Evine (2008)
 •     Sonsuz Ol (2012)
 •     Bugün Adım Leyla (2014)
 •     No 6 (2015)

6. Rüya Taner

Rüya Taner

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye’nin önde gelen yeni kuşak konser piyanistlerinden ve Steinway and Sons sanatçısıdır. İlk Müzik çalışmalarına babası Yılmaz Taner ile başlamış; küçük yaşta girmiş olduğu Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Piyano öğrenimini Mithat Fenmen ve Tulga Çetiz ile sürdürmüştür.

Rüya Taner, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı “Özel Sanat Danışmanlığı” yanı sıra, “Kuzey Kıbrıs Bellapais Müzik Festivali” Sanat Danışmanlığını da yürütmektedir.

Rüya Taner’in “Wigmore Hall Resitali” Londra canlı kayıtları ve Prag’da Rudolfinum Salonundaki ilk stüdyo kaydı olan “Avrupa’nın Tatlı Suları” başlıklı CD leri, basın ve müzik çevrelerinden büyük övgü almaktadır.

7. Koray Çapanoğlu

Koray Çapanoğlu

Koray Çapanoğlu, 1 Nisan 1976'da Adana'da doğdu. Üniversite eğitimi için gittiği KKTC'de Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde önce işletme sonrasında turizm otelcilik bölümlerinden mezun oldu. 1993'te KKTC'de başlayan müzik kariyerini KKTC ve Türkiye'de katıldığı bir çok yarışmadan aldığı ödüllerle taçlandırdı. Farklı tarzlarda müzik icra eden birçok grupla çalıştı. KKTC'nin köklü gruplarından Jazz Mania ile 6 yıl birlikte çalıştı. Türkiye'nin yeni nesil önemli rock gruplarından Derinlik Sarhoşluğu'nun bir dönem solistliğini yaptı. 5 yıl boyunca KKTC'nin önemli radyo istasyonlarından Dance Fm'de one man show formatında programlar yaptı. Müzik alanında KKTC'yi temsil ederek birincilik ödülüyle dönen ilk ve tek sanatçı ünvanını elinde bulundurmakta.

8. Buray Hoşsöz

Buray Hoşsöz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa’da 1984 yılında doğdu. Üniversite eğitimini Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde Kompozisyon bölümünde tamamlayan ve University of Glamorgan Üniversitesinde Müzik Prodüksiyonu ve Ses Mühendisliği bölümünde master yapan Buray Hoşsöz yaklaşık 15-16 yaşlarından beri müzikle ilgilenmekte.

Besteci ve Söz Yazarı Gözde Ançel ile Avusturalya’da tanışmasından sonra beraber birçok şarkıya imzalarını attılar. Türkiye’nin öne gelen sanatçılarından Ferhat Göçer, Selim Güngören ve Ömür Gedik gibi isimlere besteler veren Buray , Melbourne’daki müzik stüdyosunda ilk albümü “1 Şişe Aşk” için çalışmalarına devam etti. “1 Şişe Aşk” albümünün ilk şarkısı “İstersen” parçası ile merhaba dedi. Soner Arıca, Haluk Levent, Kuzey, Hazal, Gökhan Tepe, Berksan, Rober Hatemo ve İzel gibi birçok ünlü sanatçının Kıbrıs’ta ki konserlerinde gitarist olarak orkestra da yer aldı.

Solistlik yaptığı “Sensitive Vibrations” grubu ve “Acoustic Ceremony” projesi dahilinde birçok konser veren Buray, modern ve geniş İngilizce müzik repertuvarı ile büyük ilgi çekmeyi başardı.

Çilek Kokusu isimli televizyon dizisinde İstersen ve Sen Sevda Mısın parçaları büyük bir beğeni topladı ve 2015 yılında çıkarttığı “1 Şişe Aşk” albümü ile Buray hızlı yükselişini emin adımlarla sürdürüyor.

Albümleri
1 – Şişe Aşk (2015) – Sony Music

9. Genco Ecer

Genco Ecer

Genco Ecer (13 Aralık 1985, Ankara), Kıbrıs Türkü şarkıcı.

Annesi Ankaralı, babası ise Kıbrıs Türkü olan Ecer Ankara'da doğdu. Doğumundan kısa bir süre sonra ailesi ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yerleşti.

Albüm

    Kandıramazsın (2009)

Tekli

    U Dönüşü (2010)

    Yalvarırım (2011)

10. Ahmet Evan

Ahmet Evan

Ahmet Evan, Kıbrıs Türkü sanatçı. Sözü kendisine ve Fikri Karayel’e, müziğiyse Fikri Karayel’e ait olan “Kayboldun” isimli şarkısını “Youtube” aracılığıyla sevenleriyle buluşturdu. Evan’ın single’ı kısa zamanda yayılarak büyük beğeni topladı.

Eril Cambaz: 29 yaşında. Gazimağusa doğumlu. 12 yıldır profesyonel olarak müzik sektöründe. Müzikle iç içe olan yaşamı ortaokulda Anadolu Güzel Sanatlar Ortaokulu’nda başladı ve yerleşim sorunu nedeniyle okulumu değişmek zorunda kaldı. Doğu Akdeniz Üniversitesi müzik bölümünde şan eğitimi aldı.

12. Nafiz Dölek

Nafiz Dölek

Akdenizin incisi olan Kıbrıs adasında dünyaya gelen Nafiz Dölek, müzik kimyasının hammaddesini devlet sanatçısı olan saz üstadı babası İlker Dölek’e ve besteleri ile Kıbrıs’a kazandırdığı önemli parçalarıyla kendisine ilham olan amcasına borçlu olduğunu söylüyor. Kendisinin 4 yaşındayken ilk çaldığı enstruman olan flüt ile nefesli sazlara olan ilgilisi, onu lise yıllarında güzel sanatlar’ı tercih etmesine neden olur. Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde yan flüt üzerine ihtisaslaşıp eğitimini geliştiren Nafiz Dölek, Üniversite eğitimini de Doğu Akdeniz Üniversitesi Müzik bölümünde sürdürdü. Eğitim yıllarında aldığı piyano ve şan dersleri, onu yan flüt yanında geliştirmiş ve ilk müzik çalışmaları olacak olan cover grup denemeleri ile vokalliğe soyunur.

2005 Yılında performans grubu olarak çok güçlü cover’lar yapan GİOTİN grubunu kurar ve arkadaşlarıyla beraber dönemin etkilendikleri sanatçıları olan, Athena, Kurban, White Snake, Deep Purple, MFÖ gibi sanatçıların parçalarını cover’layarak, müzik denizinde daha da derinlere dalar.

Müzik yaşamı boyunca Türkiye’de ve Kıbrıs’ta bir çok festival ve şenlikte yer alan sanatçı, 2014 yılında vatani görevini tamamlar ve yıllarca müziğine etki eden Deep Purple grubu ile ön grup olarak aynı sahneyi paylaşarak müzik yaşamına kaldığı yerden hızlı bir giriş yapar.

13. Türkan

Türkan

1999 yılında dünyaya gelen Türkan Kürşad O Ses Türkiye yarışmasında Hakan ve Gökhan Özoğuz kardeşlerin takımında finale kadar yükselmeyi başarmıştır. Sesi ile büyüleyen ve yarışmada büyük başarı sergileyen Türkan Kürşad aslen Kıbrıs’lıdır ve Kıbrıs’ta dünyaya gelmiştir. Bundan bir kaç sene evvel Yetenek Sizsiniz yarışmasına katılmış ve orada seslendirdiği Je T’Aime parçası ile bu başarılara ulaşacağı ve bugünlerin habercisi olmuştur.

şarkıcı kıbrıs müzisyen ses sanatçısı şöhret