Kuzey Kıbrıs'la ilgili bunları biliyor muydunuz?

Eminim Kıbrıs ile ilgili bu bilgileri daha önce hiç duymadınız...

Kıbrıs Adası’nın göçmen kuşlar için yıllardan beri göç yolları üzerinde önemli bir geçiş noktası olduğunu ve adada 374 kuş türü gözlemlendiğini, Kıbrıs Kuyrukkakanı ile Kıbrıs Ötleğeni’nin endemik kuşlarımız olduğunu biliyor muydunuz?

"Medoş Lalesi" (Tulipa Cypria) ve “Kıbrıs Ofrisi’nin (Ophris Kotchi) Kıbrıs Adası’na ve bunun yanında 19 tür bitkinin sadece Kuzey Kıbrıs’a özgü olduğunu biliyor muydunuz?

Dipkarpaz Milli Park Alanı içerisinde 1,000 civarında yabanileşmiş eşeğin doğada hür olarak yaşadığını biliyor muydunuz?

104 yaşında yamaç paraşütü ile St. Hilarion Kalesi semalarından Girne sahillerine uçan Margaret Mackenzie Mcalpine (Peggy) isimli Kıbrıs sevdalısının, bu uçuşla Guinness Dünya Rekorunu elde ettiğini biliyor muydunuz?

Beşparmak Dağları’nın güney yamacında yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrağı’nın 450 x 225 metre ölçüleri ile dünyadaki en büyük boyanmış ve ışıklandırılmış bayrak olduğunu biliyor muydunuz?

Kuzey Kıbrıs’ta bir yıl içerisinde yaklaşık olarak 125 kültür, sanat etkinliği ve festival düzenlendiğini biliyor muydunuz?

Kuzey Kıbrıs’ta tüm müze ve ören yerlerinin Pazar günleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarına ücretsiz olduğunu biliyor muydunuz?

Roma İmparatoru Julius Ceasar’ın ünlü generali Mark Anthony’nin (Marcus Antonious) Kıbrıs Adasını aşkının bir ifadesi olarak Mısır Kraliçesi Kleopatra’ya hediye ettiğini biliyor muydunuz?

Ada’da sevilen bir içecek olan “Brandy Sour”un, ilk olarak 1947 yılında Kıbrıs’ı ziyaret eden Mısır Kralı Faruk için keşfedildiğini biliyor muydunuz?

Ünlü İngiliz yazar Lavvrence Durell’in 1953-56 yılları arasında Beylerbeyi (Bellapais) köyünde yaşadığını ve “Bitter Lemons” isimli eserini burada yazdığını biliyor muydunuz?

Salamis Antik Kenti’nin %97’sinin hala daha deniz ve kumun altında gömülü olduğunu biliyor muydunuz?

Lala Mustafa Paşa Camii (Saint Nicholas Katedrali) bahçesinde yer alan Cümbez Ağacı’nın (Ficus Sycomorus) 713 yaşında olup Kuzey Kıbrıs’ın en yaşlı ağacı olduğunu biliyor muydunuz?

M.Ö. 300 yılına tarihlenen ve dünyanın bilinen en eski batık gemilerinden biri olan Girne Batığı’nın Girne Kalesi’nde sergilendiğini biliyor muydunuz?

Lüzinyan Dönemi Kralları’ının, Saint Sophia Katedrali’nde (Selimiye Camii) Kıbrıs Krallık Tacı’nı, Saint Nicholas Katedrali’nde (Lala Mustafa Paşa Camii) ise sembolik Kudüs Krallığı Tacı’nı giydiğini biliyor muydunuz?

Walt Disney’in ünlü “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” isimli çizgi filminde canlandırılan kalenin Saint Hilarion Kalesi’nden esinlenerek yapıldığını biliyor muydunuz?

Akdeniz’de nesli tükenmekte olan “Yeşil Kablumbağa” ve “Caretta-Caretta”ların Mayıs ve Eylül ayları arasında yumurtlamak için Kıbrıs Sahilleri’ni ziyaret ettiklerini biliyor muydunuz?

kıbırs