Kıbrıs Çok Sıcak mıdır?

Kuzey Kıbrıs’ın Genel Hava Durumu Hakkında

Kıbrıs makro iklim sınıflandırılmasına göre "yarı kurak" olarak adlandırılan iklim kulağı arasında yer alır. Aynı zamanda bir Akdeniz adası olmasından dolay yaz mevsimi sıcak ve kurak, kış mevsiminde ilik ve az yağışlı geçer. Kıbrıs’ın yıllık ortalama hava sıcaklığı 19.0 C°'dir. Yıl boyunca en sıcak aylar genellikle Temmuz ve Ağustos'dur.

Bu aylardada sıcaklık genellikle gündüz saatlerinde (gölgede) 37 C°-40 C° arasında değişir.

Yılın en soğuk ayı genellikle Ocak ayı olup gündüz saatlerinde hava sıcaklığı 9 C°-12 C° arasında seyreder ve bu ayda geceleri hava sıcaklığının düşmesi ile birlikte toprak yüzeyi sıcaklığı da özellikle iç kesimlerde 0 C°nin altına düşerek yer yer don olaylarına neden olur. Kıbrıs’ta yağışlar genellikle Ekim-Mart döneminde görülmekle birlikte yıllık toplam yağış miktarı 402.8 mm'dir.

En yağışlı ay Aralık ayı, en kurak aylar ise Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Kıbrıs her mevsim değişik renklere bürünen şaşırtıcı güzellikteki bitki örtüsüne sahiptir.

Portakal, turunç, limon, mandalina greyfurt gibi narenciye ürünleri yanında karpuz, bazı sebzeler, zeytin ve harnup ağaçları yetişir. Kıyı kesimler okaliptüs ve akasyalar ile, dağlar ise güzel kokulu çam ağaçları ile kaplıdır. Bitki örtüsü keçiler ve koyunlar için idealdir ve Turistler çevrede otlanan sürüleri görmekten oldukça zevk alır.

Anlaşıldığı üzere yaz aylarında Kıbrıs ciddi anlamda Çok Sıcaktır!

Peki bu sıcaklarda ne yapmamız gerekir?

Klima Şart!

Klima Şart!

Hemen hemen her mekanda klimalar mevcuttur, özellikle ulaşım araçlarında kesinlikle olması gerekli bir durum. Çünkü pencereyi açıpta serinleme gibi bir durum söz konusu değildir, dışarıdan esen rüzgar alevden farksız olacağından, pencereyi açmanızla kapatmanız bir olacaktır :)

Eee Ya Klima Alacak Paranız Yoksa ?

Eee Ya Klima Alacak Paranız Yoksa ?

Ozaman devreye doğal klima yöntemleri giriyor.

Özelllikle şu sıcak yaz aylarında içinizi serinletecek soğuk bir espri benden size gelsin:

Soru: Erkek erkeğe yenilen yemeğe ne denir?

Cevap: menemen

Şaka bir yana eğer sıcaklarda gerçekten ne yapılması gerektiğini arıyorsanız aşağıdaki  linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.tosbik.com/galeri/sicak-havalarda-ne-yapmali

kıbrıs hava iklim